17.03.2014

Kiedy dzieją się cuda ...

Wydawnictwo: Świat Książki. 
Wydanie: Warszawa 200r. 
Oprawa: Twarda, lakierowana. 
Ilość stron: 253. 


                              Książka bierze udział w wyzwaniu: Czytam literaturę amerykańską. 
                    Książka bierze udział w wyzwaniu: Grunt to okładka.   

 
Pewnie nieraz każdy z Nas stanął przed pytaniem: Czy cuda się zdarzają??? Niejednokrotnie toczyliśmy wewnętrzny monolog sami ze sobą,rozpatrując wszystkie za i przeciw.Na ogół to pytanie wisi w próżni tuż na d naszymi głowami bez rozwiązania, rozgorączkowany tok myślenia podążą w kierunku religii,wiary,sumienia i sensu istnienia.Natomiast to jakiej odpowiedzi oczekujemy, lub jakiej jesteśmy sami sobie w stanie udzielić zależy od siły i mocy naszej wiary...

Dziś opowieść o wierze,miłości i cudach. Młody ksiądz Frank Moore, przechodzi bardzo trudny okres w swoim życiu.Boryka się z problemem utraty wiary,usiłuje znaleźć miejsce i przynależność w otaczającym go świecie, poradzić sobie z setkami nurtujących go pytań, na które tak trudno uzyskać jednoznaczną odpowiedz i odeprzeć czyhające zewsząd pokusy. Jakby osobistych problemów było mało duchowni przełożeni zlecają mu arcytrudne zadanie: zbadanie cudu.

Owy cud ma miejsce w amerykańskim miasteczku Queens,gdzie młoda dziewczynka widzi,jak Matka Boska na placu przy kościele płacze krwawymi łzami.W skutek czego owa dziewczyna w nastoletnim wieku zostaje także uleczona ze śmiertelnej choroby wilka.Natomiast miejscowy proboszcz twierdzi,że do cudu doszło,gdyż na plebani mieszkała kobieta,która okazuje się być świętą.Poświęciła własną rodzinę i przyjęła życie duchowe z wszystkimi jego aspektami. Pomimo wszelkich przedsięwzięć młodego, księdza śledztwo staje w martwym punkcie,gdyż świętość Helen Stephenson naznaczona jest wielkim znakiem zapytania- młody duchowny znajduje dziennik,w którym są opisane relacje kobiety domniemanej świętej,jaki i księdza proboszcza.

W udowodnieniu prawdy o zaistniałym cudzie,nie pomaga młodemu księdzu fakt iż młoda dziewczyna,której ukazała się Matka Boska zginęła śmiercią haniebną - wzięła złoty strzał. Kiedy wszystkie dowody zawodzą, zostaje jeden duchowny udaje się do Roxanny Stephenson- córki Helen. Kobiety zagubionej,poszukującej sensu i miejsca w życiu tak,jak i młody ksiądz. Przewrotny los stawia przed młodym księdzem najcięższe wyzwanie jakiemu będzie musiał sprostać...

Jeśli chcecie się dowiedzieć,czy ksiądz Fran Moore udowodnił fakt o zaistniałym cudzie w małym,amerykańskim miasteczku,czy pokonał kryzys wiary i odparł wszelkie pokusy, zapraszam do lektury,bo naprawdę warto.Na podstawie książki powstał także film w reżyserii Agnieszki Holland z Edem Harrisem i Ann Heche w rolach głównych.

Bardzo miło spędziłam czas z tą lekturą.To jedna z tych od których nie sposób się oderwać.Fabuła wartka momentami trzymająca w napięciu,aż ciarki przebiegały po plecach;-) I dowiedziałam się także,że: "Najdziwniejsze jest w cudach to,że się zdarzają."

Moje perły w książce znalezione

 "  Dobry katolik nie musi być świętoszkowatym nudziarzem.Przypomnijcie sobie  świętego Augustyna.Miał kilka burzliwych romansów,nim w wieku czterdziestu dwóch lat został księdzem.W noc,gdy złożył śluby,cierpiał głęboką rozterkę i modlił się:"Panie,spraw,bym dochował czystości,ale jeszcze nie teraz." ..." 

 "Wątpienie jest częścią wiary." " Skoro jeden złoczyńca został zbawiony,to jeszcze nie znaczy,że drugiego czeka potępienie."  

" Credo,quia impossibile est - Wierzę, bo to nie możliwe." 
" By dotrzeć do tego,czego nie znasz, musisz udać się w nieznanym kierunku." 
"Los człowieka przypomina pijanego,podróżującego nocą przez las. Jeździec nie ma pojęcia,gdzie się znajduje,ale koń dokądś zmierza."


 

5 komentarzy:

 1. Dostrzegam, że to naprawdę intrygująca lektura. I jeszcze złoty strzał. No nieźle :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Basiu, tak jest intrygująca,a mnogość zdarzeń,które stoją w sprzeczności do obok dziejących się cudów,także zatrważająca;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. rzadko sięgam po ksiażki z religijnym tłem, ale wątek cudu wydaje się być tu przedstawiony naprawdę dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam. Chciałbym zaprosić Cię do wyzwania pt"Gatunkowy miesięcznik" Po szczegóły zapraszam pod linkiem. Mogę Tobie tylko zdradzić, że kwietniowym gatunkiem będzie kryminał;) Pozdrawiam
  http://przeczytane-slowa.blogspot.com/2014/03/gatunkowy-miesiecznik.html

  OdpowiedzUsuń
 5. My brother suggested I might like this blog. He was
  totally right. This post actually made my day.

  You can not imagine just how much time I had spent for
  this info! Thanks!

  My website - advanced medical weight loss

  OdpowiedzUsuń