17.05.2014

Jak dwie krople wody...

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka. 
Wydanie: Warszawa 2011r. 
Oprawa: Miękka. 
Ilość stron: 246. 

                          Książka bierze udział w wyzwaniu: Czytam literaturę amerykańską. 

Georgia lata 30 ubiegłego wieku,jak okiem sięgnąć otaczają ją pola bawełny i kukurydzy.Zielony łan faluje na wietrze,jak wzburzone fale morza niosąc ze sobą śpiew ludzi pracujących. Ludzi zmęczonych,wyczerpanych gorącym słońcem  i skrajnie ciężkim życiem.Życie,które nie rozpieszcza afroamerykańskiej ludności od najwcześniejszych lat dziecięcych.Niestety właśnie w takim życiu, każdy Afroamerykanin jest postrzegany jako tania, niewolnicza siła robocza.Bez prawa do godnego życia, miłości i marzeń.

W takim właśnie otoczeniu, przyszło żyć dwóm młodziutkim kobietom, siostrom.Jednej starszej drugiej młodszej,lecz obie są swoim lustrzanym odbiciem.Podobne,jak dwie krople wody.Wykorzystywane w dzieciństwie przez ojczyma,a potem rozdzielone brutalnie na bardzo długie lata,wiodą dwa zgoła odmienne losy i życia.Pełne trudu ,pracy i wyrzeczeń.Pomimo rozłąki, pielęgnują w sobie uczucie nadziei i miłości,którym darzą się bezgranicznie.Noszą w sobie niegasnącą nadzieję,że ta druga żyje myśli i trwa.

Obie silne.odważne i zaradne życiowo. Starsza Celia,która w swym pamiętniku skierowanym do Boga,opisuje dzieje swojego życia.Pomimo trudności,jakie stawia przed nią życie od najwcześniejszych lat dziecinnych,stara się przez nie iść z pieśnią na ustach.Wykorzystana przez ojczyma,bita poniewierana i tłamszona przez męża,za którego wyszła na siłę,wierzy w moc Pana oraz w to,że jej siostra żyje i ma się dobrze.
Natomiast młodsza Netie, przebywa w afrykańskim buszu,w którym usiłuje pomóc potrzebującym,a także odnaleźć w nim sposób i miejsce na życie.Wychowuje także dzieci swej starszej siostry,które były owocem gwałtu, na domiar złego, zostały odebrane matce tuż po porodzie i sprzedane młodemu pastorowi i jego żonie. Niestety nie wie ona,że listy do siostry  nie docierają...

Książką jestem oczarowana i zachwycona.A wpływ na to niemały, miał fakt w jaki sposób Celia prowadziła swą korespondencję z Bogiem.Liczne przekręcenia wyrazów i literówki sprawiły,że książka opowiadająca skądinąd o koszmarnie ciężkich doświadczenia bohaterów, niebyła pozbawiona odrobiny wesołości i pewnej dozy humoru.

Warto nadmienić także,że film który powstał na podstawie książki, w reżyserii Stevena Spielberga obsadzony został całą plejadą znanych aktorów.A mowa tu o: Oprah Winfrey, Whoopi Goldberg, Danny Glover.   

                                      Kto nie czytał niech przeczyta, bo warto .
                                                           { Missy }

Ps.Oglądaliście film?Jeśli mógłby mi ktoś polecić dobrą stronę, bez zamulania i długiego ściągania,gdzie znajdę ten film, będę wdzięczna ;-)

6 komentarzy:

 1. Oglądałam film - wstrząsający. Książki jeszcze nie czytałam, ale zamierzam nadrobić ten brak w najbliższym czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja właśnie nie mogę znaleźć strony,by oglądnąć go w całości bez zamulania i przerywania w połowie.A książkę serdecznie polecam;-)

   Usuń
 2. Zainteresowałaś mnie tą książką, cała historia sprawia wrażenie całkiem innej od wszystkich, a oryginalność to coś, co cenię u pisarzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj,bo jest inna,a i ja tego szukam w literaturze.Wpierw targa emocjami,by za chwilę wywołać podziw dla głównych bohaterów.Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Oglądałam, wspaniały film. Ale nie doradzę niestety strony. Koniecznie chciałabym przeczytać!!! Bardzo dobra recenzja. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 4. Filmu nie oglądałam, ale książka... może kiedyś ; )

  OdpowiedzUsuń