03.04.2016

Życie nie całkiem szyte na miarę...

                                           
Wydawnictwo: Świat Książki.
Wydanie: Warszawa 2011 r.
Oprawa: Miękka.
Ilość stron: 597.


Marokańskie gorące pustynie. Powietrze przesycone orientalnymi przyprawami, z nutą jaśminu i ożywczych kwiatów pomarańczy. Bosonogie dzieci pasące owce i kobiety misternie okryte w dżelaby, a pośrodku tego obrazu, jak z zagranicznej widokówki stoi ona, uboga, hiszpańska, szwaczka. Dziewczyna, którą na ten przylądek przywiodły sidła zgubnej, nieszczęśliwej i oszukańczej miłości...

Wojna domowa w rodzinnym kraju Hiszpanii, jak i niewierny kochanek przywiodły młodziutką Sirah na obcą arabską ziemię. Dziewczyna bez grosza przy duszy usiłuje pozbierać się po traumatycznych przejściach ostatnich dni... Po opuszczeniu ciepłego, lecz jakże niepewnego teraz rodzinnego gniazda, zostaje brutalnie rzucona w sidła dorosłości, jakiej nigdy by się nie spodziewała. Wśród obcych ludzi, języka, którego nie rozumie usiłuje zbudować coś na miarę normalnego życia, choć w obliczu zawodów i życiowych tragedii, jakie ostatnio ją spotkały trudno jej uwierzy, w jakiś element normalności... W ogarniętej wojną Hiszpanii zostawiła matkę, niewierny kochanek znika bez śladu, ze wszystkimi oszczędnościami. Pośród tłumu w obcym kraju, stojąc na chodniku traci coś najcenniejszego... Nowe życie bijące pod sercem. Czy może być jeszcze gorzej???
Zszywając ze sobą skrawki materiału kawałek po kawałku, szarym i niepewnym dniom przy wsparciu obcych, lecz jakże przychylnych ludzi swojemu życiu próbuje nadać odrobinę bezpieczeństwa, którym niegdyś tchnął jej biedny, lecz szczęśliwy dom i postać matki pochylonej nad szyciem.

Niestety losy kraju odbiją się echem na jej marokańskim życiu. Nie będzie tak spokojnie, jak sama Shila mogłaby sobie wymarzyć. Okazuje się, że i tu na tych pustynnych piaskach i w jej niespokojnym życiu zaroi się od tajnych agentów, niemieckich oficerów, korupcji, polityki, tajnych wywiadów i ważnych życiowych misji. Jednym słowem krawiectwo grubymi nićmi szyte.

Ta książka to powieść, w której misternie i na równi splatają się krawieckie ściegi z miłosnymi zawodami, wielką polityką, namiętnością, oraz pokaźną dawką szpiegostwa. Czyniąc z niej kreację, którą czyta się dużą dozą ciekawości i zaangażowania. Jeśli jesteście zainteresowani powieścią w stylu krawiecko- modowego glamour, gdzie każdej stronie towarzyszy napięcie na równi z przepiękną kreacją wprost spod igły. Serdecznie polecam.
 
                                                               Missy...

2 komentarze:

  1. niezłe połączenie gatunków:) Nie całkiem w moim typie ale już się nad nią zastanawiałam. Czasami lubię takie powieści:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witaj Gosiu, dziękuję za komentarz i tak jakoś mam nieodparte wrażenie, że mogłaby Ci się spodobać;-) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń